Tradescantia spathacea

Wcześniejsze nazwy: Rhoeo spathacea

Tradescantia spathacea w Polsce potocznie jest nazywana Reo lub Reo meksykańskie (Rhoeo spathacea jest wcześniejszą nazwą, później uznano ją jako gatunek trzykrotki). Gatunek charakteryzujący się długimi, gładkimi liśćmi. Wyróżniamy duże i mniejsze odmiany. Do dużych zaliczamy: zieloną big form oraz 'Vittata', a mniejszych - zieloną dwarf form, 'Cream', 'Sitara Gold' oraz 'Tricolor'. Odmiany duże częściej kwitną, natomiast mniejsze - częściej wypuszczają przyrosty. Poza tym każda odmiana ma swoje preferencje dotyczące stanowiska i podlewania.

Odmiany zielone nie potrzebują mocnego światła i są raczej odporne na przelanie. 'Vittata' - jest prosta w uprawie, lubi słoneczne stanowisko, ale może spędzić zimę na zachodnim parapecie bez doświetlania. 'Sitara Gold' jest bardzo wrażliwa na przelanie (lepiej ją przesuszyć, niż przelać), latem i zimą musi mieć mocne światło, aby zachować piękny ,,złoty'' kolor (przy niewystarczającej ilości światła - staje się jasnozielona). Najpopularniejsza i najbardziej delikatna odmiana - 'Tricolor' jest w stanie przezimować na parapecie, ale odbija się to na jej kondycji, jest również bardzo wrażliwa na przelanie.

Tradescantia spathacea i Tradescantia pallida dość mocno się różnią. Ale wyciągnięta i zzieleniała z braku słońca pallida przypomina (zwłaszcza początkującym osobom) niedoświetloną spathcea. Najłatwiej je rozróżnić patrząc na rodzaj powierzchni liści. Tradescantia spathacea jest całkowicie gładka, natomiast Tradescantia pallida jest zamszowa/ma malutkie włoski.

Lista odmian: